Princip léčebného účinku léčby kmenovými buňkami

 

Léčba kmenovými buňkami

Kmenové buňky jsou buňky vlastního těla schopné obnovy poškozených nebo opotřebených tkání a buněk. Nacházejí se na různých místech těla včetně kostní dřeně a tukové tkáně.

Kmenové buňky mají dvě základní funkce: 

1. Schopnost sebeobnovy
2. Schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk

Mesenchymální kmenové buňky (MSCs).

Mesenchymální kmenové buňky MSCs (Mesenchymal Stem Cells) jsou velice silné kmenové buňky, které se mohou diferencovat do různých buněčných typů v procesu obnovy tkání. Bylo prokázáno, že mesenchymální kmenové buňky MSCs se diferencují v tkáně typu kolagenu, kosti a chrupavky.

Tyto mesenchymální kmenové buňky MSCs mají obrovský potenciál k regeneraci akutně, chronicky či degenerativně poškozených mesenchymálních tkání (sval, šlacha, vazivo, kloubní vazy, nitrokloubní struktury, chrupavka, kost), zejména lze využít těchto tkání k pozitivnímu ovlivnění kloubní osteoartrózy.

 

Tuková tkáň

Tuková tkáň slouží k ukládání zásobní energie v podobě tuku. V současné době je však stále častěji v odborné veřejnosti diskutována role tukové tkáně jako zdroje kmenových buněk pro obnovu nejrůznějších tkání. V 1 ml tukové tkáně se přitom nachází 100 000 až 500 000 kmenových buněk, což je mnohonásobně více než v 1ml kostní dřeně! Nejlépe dostupná je tuková tkáň v oblasti břicha, podbřišku a na hýždích. Lze ji snadno získat v místním znecitlivění. Zkušený chirurg ji dokáže odsát během několika minut bez rizika vzniku jizev.